https://www.innogy.sk
https://www.innogy.sk/
https://www.innogy.sk

Elektromobily by sa čoskoro mohli nabíjať za chodu. Riešenie našli v Stanforde

V štúdii, ktorá vyšla v časopise Nature, vedci prezentujú spôsob, akým bezdrôtovo preniesť elektrickú energiu do pohybujúcich sa objektov. V budúcnosti by sa pomocou tejto technológie dali za jazdy dobíjať elektromobily, ako aj lekárske implantáty či mobilné telefóny.

Elektromobily by sa čoskoro mohli nabíjať za chodu. Riešenie našli v Stanforde

Bezdrôtový prenos elektriny

Štúdia sa zakladá na už existujúcej technológii z roku 2007, ktorá umožnila bezdrôtovo preniesť elektrinu na nepohyblivý predmet vo vzdialenosti niekoľkých desiatok centimetrov. Na jej základy nadviazali výskumníci zo Stanfordskej univerzity, ktorým sa podarilo bezdrôtovo preniesť elektrinu do pohybujúcej sa LED žiarovky.

Pokusne preniesli náboj jedného miliwattu, čo je iba zlomok množstva elektriny, ktoré na pohyb potrebuje priemerný elektromobil. Prioritou tímu je preto teraz zväčšiť objem elektriny a predĺžiť vzdialenosť jej prenášania.

Obmedzený dojazd elektromobilov

Nevýhodou elektrických vozidiel je, že ich batérie potrebujú k plnému nabitiu niekoľko hodín. Hoci nový Model 3 od Tesly by mal na jedno nabitie zvládnuť trasu viac ako 320 kilometrov, ak sa podarí dostatočne vyvinúť technológiu bezdrôtového dobíjania batérie, aj toto obmedzenie sa môže stať minulosťou.

Človek by sa teoreticky mohol viezť neobmedzene dlho, bez potreby zastaviť a dobiť batériu,“ vysvetľuje Shanhui Fan, profesor elektroinžinierstva a hlavný autor štúdie. Túžbou vedcov je docieliť, aby sa elektromobil dobil za jazdy po diaľnici. Fan uviedol, že „cievka v spodnej časti vozidla by mohla prijímať elektrinu zo série cievok napojených na elektrický prúd vstavaných vo vozovke.“

Kľúčom je magnetická rezonancia

Bezdrôtový prenos elektriny sa zakladá na magnetickej rezonancii. Rovnako ako v prípade veľkých elektrární, ktoré vytvárajú striedavý prúd pomocou cievok, ktoré rotujú medzi magnetmi, vytvára elektrina tým, že sa pohybuje káblom, oscilujúce magnetické pole.

Toto pole ďalej rozkmitá aj elektróny v blízkych cievkach, čím vzniká bezdrôtový prenos elektriny. Efektívnosť prenosu sa zvyšuje, ak sú obe cievky nastavené na rovnakú frekvenciu magnetickej rezonancie a nasmerované v správnom uhle.

Problém prichádza, ak sa má elektrina preniesť medzi pohybujúcimi sa predmetmi. Nepretržitý prúd sa totižto dá udržať len za predpokladu, že niekto manuálne prispôsobuje elektrický obvod, napríklad nastavuje frekvenciu, súbežne s tým, ako sa predmet pohybuje.

Z tohto dôvodu buď cievka, ktorá prenáša energiu alebo tá, ktorá ju prijíma, musí zostať takmer v úplnom pokoji. Iným riešením je automaticky a nepretržite prístroj nastavovať, čo je však komplikované.

Zosilňovač, rezistor a LED žiarovka

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.Mohlo by vás zaujímať

V Indii vypravili prvý solárny vlak na svete

V Indii vypravili prvý solárny vlak na svete

Solárne panely na streche vlaku majú produkovať energiu, ktorá sa bude uskladňovať v batériách. Nový umožní najväčším ázijským železniciam znížiť spotrebu nafty.

ÚRSO vlani vykonal o polovicu kontrol menej. Sťažností odberateľov ubudlo

ÚRSO vlani vykonal o polovicu kontrol menej. Sťažností odberateľov ubudlo

Regulačný úrad v minulom roku skontroloval 74 regulovaných subjektov. Vo väčšine prípadov odhalil porušenie pravidiel.

Odstúpenie USA od parížskej dohody nie je problém pre globálne otepľovanie

Odstúpenie USA od parížskej dohody nie je problém pre globálne otepľovanie

To, že Spojené štáty na čele s prezidentom Donaldom Trumpom odstúpili od parížskej klimatickej dohody vôbec nie je zásadný problém. Oveľa horšie je, že najmocnejší muž sveta neprišiel so žiadnou alternatívou v boji proti globálnemu otepľovaniu, myslí si známy ekológ Bjorn Lomborg.