Dvořák Hager & Partners
Dny teplárenství a energetiky
Dny teplárenství a energetiky

Elektromobily by sa čoskoro mohli nabíjať za chodu. Riešenie našli v Stanforde

V štúdii, ktorá vyšla v časopise Nature, vedci prezentujú spôsob, akým bezdrôtovo preniesť elektrickú energiu do pohybujúcich sa objektov. V budúcnosti by sa pomocou tejto technológie dali za jazdy dobíjať elektromobily, ako aj lekárske implantáty či mobilné telefóny.

Elektromobily by sa čoskoro mohli nabíjať za chodu. Riešenie našli v Stanforde

Bezdrôtový prenos elektriny

Štúdia sa zakladá na už existujúcej technológii z roku 2007, ktorá umožnila bezdrôtovo preniesť elektrinu na nepohyblivý predmet vo vzdialenosti niekoľkých desiatok centimetrov. Na jej základy nadviazali výskumníci zo Stanfordskej univerzity, ktorým sa podarilo bezdrôtovo preniesť elektrinu do pohybujúcej sa LED žiarovky.

Pokusne preniesli náboj jedného miliwattu, čo je iba zlomok množstva elektriny, ktoré na pohyb potrebuje priemerný elektromobil. Prioritou tímu je preto teraz zväčšiť objem elektriny a predĺžiť vzdialenosť jej prenášania.

Obmedzený dojazd elektromobilov

Nevýhodou elektrických vozidiel je, že ich batérie potrebujú k plnému nabitiu niekoľko hodín. Hoci nový Model 3 od Tesly by mal na jedno nabitie zvládnuť trasu viac ako 320 kilometrov, ak sa podarí dostatočne vyvinúť technológiu bezdrôtového dobíjania batérie, aj toto obmedzenie sa môže stať minulosťou.

Človek by sa teoreticky mohol viezť neobmedzene dlho, bez potreby zastaviť a dobiť batériu,“ vysvetľuje Shanhui Fan, profesor elektroinžinierstva a hlavný autor štúdie. Túžbou vedcov je docieliť, aby sa elektromobil dobil za jazdy po diaľnici. Fan uviedol, že „cievka v spodnej časti vozidla by mohla prijímať elektrinu zo série cievok napojených na elektrický prúd vstavaných vo vozovke.“

Kľúčom je magnetická rezonancia

Bezdrôtový prenos elektriny sa zakladá na magnetickej rezonancii. Rovnako ako v prípade veľkých elektrární, ktoré vytvárajú striedavý prúd pomocou cievok, ktoré rotujú medzi magnetmi, vytvára elektrina tým, že sa pohybuje káblom, oscilujúce magnetické pole.

Toto pole ďalej rozkmitá aj elektróny v blízkych cievkach, čím vzniká bezdrôtový prenos elektriny. Efektívnosť prenosu sa zvyšuje, ak sú obe cievky nastavené na rovnakú frekvenciu magnetickej rezonancie a nasmerované v správnom uhle.

Problém prichádza, ak sa má elektrina preniesť medzi pohybujúcimi sa predmetmi. Nepretržitý prúd sa totižto dá udržať len za predpokladu, že niekto manuálne prispôsobuje elektrický obvod, napríklad nastavuje frekvenciu, súbežne s tým, ako sa predmet pohybuje.

Z tohto dôvodu buď cievka, ktorá prenáša energiu alebo tá, ktorá ju prijíma, musí zostať takmer v úplnom pokoji. Iným riešením je automaticky a nepretržite prístroj nastavovať, čo je však komplikované.

Zosilňovač, rezistor a LED žiarovka

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Česi prelomili rekord v spotrebe elektriny

Česi prelomili rekord v spotrebe elektriny

Spotreba elektrickej energie podľa najnovších údajov Energetického regulačného úradu dosiahla v Českej republike historické maximum. Energetická náročnosť českej ekonomiky je oproti priemeru EÚ dvojnásobná.

ČEZ ponúka nabíjanie elektromobilov iba zelenou energiou

ČEZ ponúka nabíjanie elektromobilov iba zelenou energiou

Dodávateľ prichádza s produktom umožňujúcim domácnostiam odoberanie výhradne elektriny pochádzajúcej z obnoviteľných zdrojov energie.

JAVYS vykonala v januári 2018 tri prepravy vyhoretého jadrového paliva

JAVYS vykonala v januári 2018 tri prepravy vyhoretého jadrového paliva

Jadrová a vyraďovacia spoločnosť okrem toho prepravila 115 palivových kaziet VJP.