Dvořák Hager & Partners
INNOGY
Dny teplárenství a energetiky

Elektromobily budú pre sieť záťažou, ale aj poskytovateľom flexibility

Technológia inteligentného nabíjania znamená, že elektrické vozidlá možno používať v prospech stability systému.

Elektromobily budú pre sieť záťažou, ale aj poskytovateľom flexibility

Foto: Fotolia

S čoraz rozšírenejším používaním elektromobilov v dôsledku štátnych regulácií, záväzkov prijatých výrobcami automobilov a zmenšujúcim sa rozdielom v cene elekromobilov a tradičných áut so spaľovacím motorom, bude rásť tlak na elektrickú sieť.

Automobilky postupne prispôsobujú výrobné linky produkcii elektrických áut, vyčleňujú veľké rozpočty pre výskum a vývoj, a niektoré sa verejne zaviazali dodávať na trh určitý podiel z celkovej produkcie. Niektoré krajiny zakázali predaj  naftových vozidiel v budúcnosti, iné direktívne stanovili ciele pre množstvo predaných áut s elektrickým pohonom (v Číne sedem miliónov do roku 2025).   

Nižšie ceny batérií aj elektromobilov

Technologický vývoj neustále napreduje a ceny komponentov aj hotových elektromobilov klesajú. Cena batérií, tvoriaca zhruba polovicu nákladov na elektromobil, sa znížila o viac ako tri štvrtiny od roku 2010. Znižovanie má pokračovať na úrovni 7 % ročne do roku 2030. Odvážne analýzy tvrdia, že cenová parita s tradičnými automobilmi bude dosiahnutá v Európe, USA a Číne niekedy počas ďalšej dekády.

Podľa Bloomberg New Energy Finance bude v roku 2040 vyše polovica novopredávaných automobilov a tretina vozového parku sveta elektrická. Tieto elektromobily budú potrebovať elektrickú energiu v množstve 1 800 TWh, čo má predstavovať 5 % plánovanej globálnej spotreby elektriny. 

Problém v náraste potreby špičkovej elektriny

Hoci nabíjanie elektromobilov zvýši celkový dopyt po elekrickej energii, väčší problém predstavuje to, kde, kedy a ako bude nabíjanie prebiehať. Celkový dopyt po elektrine stúpne o jednociferné číslo. No ak sa táto energia spotrebuje naraz v rovnakej fáze dňa, výsledkom môže byť dvojciferný nárast spotreby v čase najväčšej vyťaženosti siete. Výroba elektriny a lokálne siete tak nemusia úplne pokrývať takéto nárasty a môžu sa vyskytnúť problémy s dodávkou.

Množstvo disponibilnej flexibilnej elektriny sa bude meniť v priebehu dňa v závislosti od návykov dobíjania elektromobilov a rôznych scenárov vývoja. Technológia inteligentného nabíjania mení elektromobily z hrozby pre stabilitu siete na vec, z ktorej môže systém profitovať. Napríklad optimálne dodávanie elektriny počas noci zabezpečí, že všetky vozidlá budú nabité do ďalšieho dňa bez negatívnych dôsledkov pre miestnu sieťovú infraštruktúru.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné
Značky
ELEKTROMOBILITA

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Prudký rast ceny polysilikónu môže zdražieť solárne panely

Prudký rast ceny polysilikónu môže zdražieť solárne panely

Výrobcov fotovoltických panelov tlačí nedostatok základnej suroviny. V Číne zatvorili niekoľko tovární na jej spracovanie, dovoz sa kvôli vysokému clu neoplatí.

Lesník: mediálny priestor ovládli ochranári. Zvýšená ťažba dreva má vysvetlenie

Lesník: mediálny priestor ovládli ochranári. Zvýšená ťažba dreva má vysvetlenie

Iniciatíva My sme les dostáva v médiách neadekvátny priestor, ochranári vo svojich tvrdeniach zavádzajú a lesníci nemajú šancu na obranu. V otvorenom liste to tvrdí bývalý riaditeľ štátneho podniku Lesy SR Igor Viszlai.

ÚRSO kritiku dodávateľov odmieta, regulácia trhové prostredie nenarušuje

ÚRSO kritiku dodávateľov odmieta, regulácia trhové prostredie nenarušuje

Spôsob cenovej regulácie podľa dodávateľov znižuje atraktivitu podnikania v dodávkach elektriny na Slovensku. Je to nezmysel, reaguje regulačný úrad.