No-DIG konferencia
TESLA
Belimo 2

EIA zverejnila predpovede budovania energetických kapacít do roku 2035

Výstupy analýz americkej agentúry pre energetiku US EIA (US Energy Information Administration), zverejnené v správe International Energy Outlook 2011 (IEO2011) predpovedajú, že množstvo globálnej hydroelektrickej kapacity a ostatných kapacít energie z obnoviteľných zdrojov porastie do roku 2035 o 2,7% ročne, teda viac než u akéhokoľvek iného zdroja na výrobu elektriny. Štúdia IEO2011, ktorá bola vydaná 19. septembra, taktiež predpovedá, že Čína a India budú lídrami vo zvyšovaní podielu OZE v energetickom koláči.

EIA zverejnila predpovede budovania energetických kapacít do roku 2035

Globálna inštalovaná kapacita (výkon) energie podľa zdroja

Medzi obnoviteľnými zdrojmi energie sa je očakávaný najvyšší nárast inštalovaného výkonu u vodnej energie. Inštalovaná kapacita solárnej energie však bude vykazovať najväčšie tempo rastu, expandujúc o 8,3% ročne. IEO2011 predpokladá, že tempo rastu solárnej energie bude nasledovať energia z vetra z 5,7%, geotermálna energia s rastom 3,7%, vodná energia 2,0% a ostatné zdroje (drevný odpad, skládkový plyn a poľnohospodárske produkty) o 1.4 %.

Globálna inštalovaná kapacita (výkon) energie podľa zdroja OZE

Dlhodobá miera rastu globálnej inštalovanej výrobnej kapacity pre jadro je 2,0%, zemný plyn 1,6% a uhlie 1,3%, tvrdí IEO2011. Správa odhaduje, že inštalovaný výkon elektrární založených na spaľovaní na ropných produktov klesne o 1,0% ročne, pretože vyššie ceny ropy a náklady na karbónovú politiku podporia prechod na lacnejšie a „čistejšie“ palivá. Správa však nereflektuje zmeny jadrových politík v niektorých krajinách (napr. Nemecku – pozn. red.), ktoré súvisia s haváriou v jadrovej elektrárni Fukushima.

Okrem toho, že OZE dosahujú najvyššie ročné tempo rastu, očakáva sa, že v roku 2035 budú tvoriť najväčší podiel na celkovej inštalovanej kapacite elektrickej energie, až tretinu z 2 372 gigawattov. Obnoviteľné zdroje sú zároveň najrýchlejšie rastúcim zdrojom energie pre aktuálnu spotrebu elektrickej energie, o 3,1% ročne.

Keďže však majú obnoviteľné zdroje energie priemernú mieru využitia nižšiu ako u iných typov kapacity, úroveň produkcie energie z obnoviteľných zdrojov by mala zostať pod úrovňou uhlia, ktoré je dominantným zdrojom elektriny, ako aj iných palív.

Odkazy

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Návrh rozšíriť zdieľanie elektriny pre české mestá narazil na múr

Návrh rozšíriť zdieľanie elektriny pre české mestá narazil na múr

Pražský magistrát chce zvýšiť počet odberných miest zapojených do zdieľania. Odborné združenia vyjadrili niekoľko výhrad.

Bez veľkej úspory energie neuspejete. Na obnovu budov rozdelí Envirofond samosprávam milióny

Bez veľkej úspory energie neuspejete. Na obnovu budov rozdelí Envirofond samosprávam milióny

Obce, mestá aj kraje môžu žiadať o dotáciu na obnovu školských a kultúrnych budov. No nestačí len projekt, hotové musia byť aj tendre.

Aukcia podporila KVET, ale nové zdroje môžu zostať na papieri

Aukcia podporila KVET, ale nové zdroje môžu zostať na papieri

Elektriny je dostatok. Najcennejšou komoditou sa stáva flexibilita.

X
X
X
X