Dvořák Hager & Partners
INNOGY
INNOGY

ČEZ sa bude sústreďovať na obnoviteľné zdroje a takzvanú novú energetiku

Vývoj technológií v oblasti obnoviteľných zdrojov postupuje takým tempom, že o niekoľko rokov ich bude možné prevádzkovať so ziskom bez potreby dotácií. Zhodli sa na tom účastníci diskusného stretnutia Inštitútu pre verejnú diskusiu v pražskom hoteli Marriott, ktoré sa venovalo téme Obnoviteľné zdroje – súčasnosť i budúcnosť energetiky.

ČEZ sa bude sústreďovať na obnoviteľné zdroje a takzvanú novú energetiku

Foto: ČEZ

"Je dobré byť zelený, ale obnoviteľné zdroje sú predovšetkým podnikateľskou príležitosťou," vyhlásil Jörg Kubitz, bývalý šéf divízie stratégie a rozvoj podnikania dánskeho developera a prevádzkovateľa veterných elektrární MHI Vestas Offshore Wind.

"V roku 2030 by mali členské štáty EÚ spotrebovávať najmenej 27% energií z obnoviteľných zdrojov. A väčšina krajín EÚ bude musieť výrazne zvýšiť svoje úsilie, aby tento cieľ dosiahla," upozornil.

Ako uviedol Vítězslav Benda, vedúci skupiny fotovoltiky na katedre elektrotechnológie ČVUT v Prahe, technologický vývoj výrazne znižuje predovšetkým ceny fotovoltických panelov. "Medzi rokom 2016 a 2017 spadla cena fotovoltaických modulov o 30%. Súčasné ceny sú na 10% cien z roku 2007," povedal.

Dochádza tiež k významnému nárastu ich životnosti. Investičné ceny FVE systémov sa vďaka tomu už dostávajú pod dolár za watt inštalovaného výkonu. Fotovoltaické elektrárne tak už v súčasnosti môžu svojimi nákladmi konkurovať aj veterným elektrárňam.

Tomáš Pleskač

Tomáš Pleskač

Na nové trendy v energetike reaguje aj ČEZ. Riaditeľ divízie Nová energetika Skupiny ČEZ Tomáš Pleskač vysvetlil smer, ktorým sa dominantný český výrobca elektriny bude uberať.

"V budúcnosti bude nepochybne ubúdať uhoľných zdrojov v portfólia Skupiny ČEZ. Skôr alebo neskôr dôjde k odstaveniu Dukovian. Ak chce ČEZ zachovať svoju silu, prípadne rast, existujú dva možné smery vývoja - obnoviteľné zdroje a takzvaná nová energetika," povedal.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné
Značky
ČEZ

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Poslednú tohtoročnú možnosť získať dotácie na OZE využilo 616 domácností

Poslednú tohtoročnú možnosť získať dotácie na OZE využilo 616 domácností

Poukážky na inštaláciu zariadení na výrobu tepla z obnoviteľných zdrojov energie (OZE) získalo v rámci projektu Zelená domácnostiam viac ako 600 domácnosti v mimobratislavských regiónoch. Išlo o posledné kolo projektu v tomto roku.

Energetickí odborári vyhlásili štrajkovú pohotovosť

Energetickí odborári vyhlásili štrajkovú pohotovosť

Odborári a zamestnávateľský zväz v sektore energetiky sa nezhodli na dodatku ku kolektívnej zmluve. Energeticko-Chemický odborový zväz ohlásil vstup do štrajkovej pohotovosti.

Uhlíková daň oberie podniky o miliardy na zisku

Uhlíková daň oberie podniky o miliardy na zisku

Politici prichádzajú na to, že zaviesť uhlíkovú daň nebude jednoduché. Parížska dohoda sa čoraz viac podobá na zdrap papiera a obchodovanie s emisiami je stále v troskách.