Dvořák Hager & Partners
http://www.inecs.sk/
http://www.inecs.sk/

Český ústavný súd ponechal v platnosti zdanenie fotovoltaiky

Zdanenie fotovoltaiky v Česku zostáva v platnosti. Český Ústavný súd (ÚS) včera zamietol návrh skupiny senátorov na zrušenie sporných paragrafov, uviedla agentúra ČTK. Zdanenie kritizovali solárni investori, ktorí kvôli zmenám zákonov prišli o značné zisky. Peniaze chcú od štátu získať späť, opakovane kvôli tomu hrozili arbitrážami a žalobami na ochranu investícií. Podľa dnešného nálezu zvolená forma zdanenia neodporuje ústavným zásadám a nemožno ju hodnotiť bez ohľadu na ekonomickú situáciu štátu. Sudcovia Ústavného súdu boli pri rozhodovaní jednotní.

Český ústavný súd ponechal v platnosti zdanenie fotovoltaiky

Foto: Flickr   

Zákonodarcovia majú podľa ústavného súdu právo obmedziť štátnu pomoc výroby energie zo slnečného žiarenia, ak sa výrazne zmení situácia. Po solárnom boome k tomu vraj mali relevantné dôvody. Verejný záujem ne cene energie prevážil nad záujmami investorov a ich očakávaniami plynúcim z predchádzajúcich podmienok.

Sudcovia však zdôraznili, že s ohľadom na individuálne rozmery každého prípadu nemôžu vylúčiť svoj zásah po eventuálnych sťažnostiach investorov, pre ktoré má sporná právna úprava "dusiaci efekt". Nádej na úspech by teoreticky mali malovýrobcovia, ktorí prevádzku elektrární financovali z bankových úverov a sú zaťažovaní platbou vysokých úrokov, ktoré nedokážu zvládnuť, uvádza ČTK.

Súd vyšiel zadlženým solárnym investorom v ústrety novým výkladom daňového poriadku. Ak sú pre nich odvody výrazným problémom, mal by im štát poskytnúť odklad alebo rozložiť úhrady na viac splátok. Cieľom je to, aby nemuseli solárny biznis úplne opustiť.

Keďže počet solárnych elektrární predvlani kvôli vysokej výkupnej cene zelenej elektriny výrazne vzrástol, vláda sa rozhodla konať a zaviedla viaceré kontroverzné opatrenia. Jedným z nich je 26-percentný odvod z výkupnej ceny a 28-percentná zrážka zo zeleného bonusu, teda v podstate zdaňovanie elektriny zo slnečných elektrární. Novela tiež spätne vyhlásila bezplatné emisné povolenky pre prevádzkovateľov elektrární za dar, čím ich začlenila do režimu darovacej dane. Tretím problémom je zrušenie daňových prázdnin.

Senátori vo svojom podaní upozorňovali najmä na spätnú účinnosť noriem, ktorá podľa nich nezodpovedá základným požiadavkám demokratického a právneho štátu. Podľa ÚS však v tomto prípade ide o tzv. nepravú retroaktivitu, ktorá je prípustná.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.Mohlo by vás zaujímať

Výskum klímy sa zredukoval na modelovanie. Spôsobuje však otepľovanie naozaj človek?

Výskum klímy sa zredukoval na modelovanie. Spôsobuje však otepľovanie naozaj človek?

Riaditeľ Centra pre výskum vedy v americkom Cato Institute a uznávaný expert v oblasti klimatických zmien, Patrick J. Michaels, vo svojom nedávnom komentári upozorňuje, že klimatológovia počítačovým modelovaním de facto nahradili reálny výskum. To, že globálne otepľovanie spôsobuje ľudská činnosť, berú pri tvorbe modelov de facto za dané. Patrick Michaels v júni vystúpi v Bratislave s prednáškou na pozvanie Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika.

Energetický ombudsman sa v Česku osvedčil a odporúča ho i EÚ. U nás sa o ňom neuvažuje

Energetický ombudsman sa v Česku osvedčil a odporúča ho i EÚ. U nás sa o ňom neuvažuje

Ochrana spotrebiteľa patrí v novej regulačnej politike ÚRSO medzi priority, no verejný ochranca práv v oblasti energetiky u nás stále chýba. V susednom Česku sa pritom činnosť ombudsmana podľa ERÚ osvedčila a zriadenie úradu má jednoznačnú oporu aj v európskej legislatíve.

Radka Kovaľ Mazáková: Trh čaká, kedy sa druhé auto stane prvým

Radka Kovaľ Mazáková: Trh čaká, kedy sa druhé auto stane prvým

Spoločnosť Východoslovenská energetika Holding a.s., už niekoľko rokov aktívne podporuje rozvoj elektromobility na Slovensku. O aktuálnom vývoji na elektromobilovom trhu vo svete i u nás sme sa zhovárali s Mgr. Radkou Kovaľ Mazákovou.