Dvořák Hager & Partners
http://www.minajteviac.sk/
http://www.enef.eu/

Český ústavný súd ponechal v platnosti zdanenie fotovoltaiky

Zdanenie fotovoltaiky v Česku zostáva v platnosti. Český Ústavný súd (ÚS) včera zamietol návrh skupiny senátorov na zrušenie sporných paragrafov, uviedla agentúra ČTK. Zdanenie kritizovali solárni investori, ktorí kvôli zmenám zákonov prišli o značné zisky. Peniaze chcú od štátu získať späť, opakovane kvôli tomu hrozili arbitrážami a žalobami na ochranu investícií. Podľa dnešného nálezu zvolená forma zdanenia neodporuje ústavným zásadám a nemožno ju hodnotiť bez ohľadu na ekonomickú situáciu štátu. Sudcovia Ústavného súdu boli pri rozhodovaní jednotní.

Český ústavný súd ponechal v platnosti zdanenie fotovoltaiky

Foto: Flickr   

Zákonodarcovia majú podľa ústavného súdu právo obmedziť štátnu pomoc výroby energie zo slnečného žiarenia, ak sa výrazne zmení situácia. Po solárnom boome k tomu vraj mali relevantné dôvody. Verejný záujem ne cene energie prevážil nad záujmami investorov a ich očakávaniami plynúcim z predchádzajúcich podmienok.

Sudcovia však zdôraznili, že s ohľadom na individuálne rozmery každého prípadu nemôžu vylúčiť svoj zásah po eventuálnych sťažnostiach investorov, pre ktoré má sporná právna úprava "dusiaci efekt". Nádej na úspech by teoreticky mali malovýrobcovia, ktorí prevádzku elektrární financovali z bankových úverov a sú zaťažovaní platbou vysokých úrokov, ktoré nedokážu zvládnuť, uvádza ČTK.

Súd vyšiel zadlženým solárnym investorom v ústrety novým výkladom daňového poriadku. Ak sú pre nich odvody výrazným problémom, mal by im štát poskytnúť odklad alebo rozložiť úhrady na viac splátok. Cieľom je to, aby nemuseli solárny biznis úplne opustiť.

Keďže počet solárnych elektrární predvlani kvôli vysokej výkupnej cene zelenej elektriny výrazne vzrástol, vláda sa rozhodla konať a zaviedla viaceré kontroverzné opatrenia. Jedným z nich je 26-percentný odvod z výkupnej ceny a 28-percentná zrážka zo zeleného bonusu, teda v podstate zdaňovanie elektriny zo slnečných elektrární. Novela tiež spätne vyhlásila bezplatné emisné povolenky pre prevádzkovateľov elektrární za dar, čím ich začlenila do režimu darovacej dane. Tretím problémom je zrušenie daňových prázdnin.

Senátori vo svojom podaní upozorňovali najmä na spätnú účinnosť noriem, ktorá podľa nich nezodpovedá základným požiadavkám demokratického a právneho štátu. Podľa ÚS však v tomto prípade ide o tzv. nepravú retroaktivitu, ktorá je prípustná.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.Mohlo by vás zaujímať

Rozmach samoriadenia prinesú elektromobily. Oproti spaľovacím motorom sú vo výhode

Rozmach samoriadenia prinesú elektromobily. Oproti spaľovacím motorom sú vo výhode

Automatické riadenie auta bez šoféra by malo byť v najbližších rokoch a desaťročiach i naďalej doménou elektrických vozidiel. Aké prednosti predurčujú elektromobily pre túto technológiu v konkurencii stále dominujúcich aut so spaľovacími motormi?

Päť kritických poznámok k diskusii o globálnom otepľovaní

Päť kritických poznámok k diskusii o globálnom otepľovaní

Debatu o globálnom otepľovaní zaťažuje toľko dogiem, až sa chvíľami zdá, akoby v nej existovali len dve krajné polohy: globálne otepľovanie naberá katastrofálne rozmery a spôsobuje ho len a len človek – alebo že globálne otepľovanie vôbec neexistuje.

Okamih vzniku povinnosti obchodovať s CO2 kvótami

Okamih vzniku povinnosti obchodovať s CO2 kvótami

Ďalší výklad Súdneho dvora EÚ k smernici o obchodovaní s emisnými kvótami skleníkových plynov. Článok vyšiel v prílohe ENERGO septembrového vydania mesačníka Odpadové hospodárstvo 2016/09.