https://www.innogy.sk
http://www.inecs.sk/
https://www.innogy.sk/sme-innogy/?utm_campaign=innogy-start&utm_medium=banner120x600&utm_source=energieportalsk

Českí vedci zostrojili vodíkový kufrík. Poslúži ako prenosný zdroj elektriny

Ľahký a ľahko prenosný kufrík, ktorý dokáže poskytnúť krátkodobý výkon až 650 wattov. Tím českých vedcov navrhol mobilný zdroj energie s vodíkový článkom.

vodíkový kufrík

Foto: ÚJV Řež

Záchranári, zdravotníci, hasiči vojaci, pracovníci v telekomunikačných službách či energetike. Vodíkový kufrík, ktorý tento týždeň predstavil český Ústav jadrového výskumu Řež (ÚJV Řež), majú oceniť najmä ľudia pracujúci v teréne pri krízových situáciách.  

„Ide o spoločný projekt tímov z Oddelenia vodíkových technológií ÚJV Řež a Vysokej školy chemicko-technologickej v Prahe,“ priblížila pre Energie-portal.sk Alena Rosáková, vedúca marketingu ÚJV Řež, a.s.

Zariadenie Power-box 180W, zdroj napájania s vodíkovým palivovým článkom, predstavili v rámci kongresu Vodíkové technológie a Dní českého vodíka 2017 v Prahe.

Vodíkový kufrík v dvoch variantoch

S vývojom začal tím vedcov okolo Aleša Doucka po tom, čo v japonskej jadrovej elektrárni Fukušima došlo kvôli zemetraseniu k rozsiahlej havárii a záchranárom sa po troch dňoch vybili akumulátory vo vysielačkách. Záchranné zložky v teréne kvôli tomu prestali byť schopné komunikovať. Českí vedci sa preto rozhodli vyvinúť zariadenie, ktorý by pokrylo spotrebu komunikačných systémov pri krízových situáciách.

„Jedná sa o prenosný zdroj jednosmerného napájania s vodíkovým palivovým článkom, ktorý môže slúžiť napríklad v prípade rozpadu elektrizačnej sústavy, takzvaného blackoutu. Vodík je dodávaný z tlakovej fľaše, ktorá je umiestnená vedľa vlastné jednotky,“ predstavuje zariadenie Ing. Aleš Doucek ktorý v ÚJV Řež vedie oddelenie vodíkovej technológie.

Najnovší projekt vodíkových špecialistov, „vodíkový kufrík“ Power-box 180W, skonštruovali ako skúšobný funkčný prototyp zariadenia vo variantoch Standard a Extreme.

panely

Jednotka Extreme je určená pre záchranné a bezpečnostné zložky v krízových situáciách, kedy nie je možné použiť verejnú distribučnú sieť. Má slúžiť pre napájanie veliteľských stanovísk, mobilných laboratórií alebo jednotiek operujúcich v teréne po dobu dlhšiu ako jedna hodina. Jednotka je tiež vhodná pre technikov energetických a telekomunikačných firiem pri práci v uzavretých priestoroch vrátane podzemných a banských priestorov.

Jednotka Štandard je zas určená najmä pre napájanie medicínskych prístrojov pri transporte ranených alebo orgánov na transplantáciu na veľké vzdialenosti, ako záložný zdroj pre poľné nemocnice, napájanie komunikačných a monitorovacích zariadení alebo pre dobíjanie akumulátorov karavanov, jácht. Zariadenie je vhodné pre záchranárov, jaskyniarov, pracovníkov v energetike alebo telekomunikačných službách.

Prezradili predajnú cenu kufríka

„Hlavnými výhodami tohto systému sú nulové emisie, jediným odpadovým produktom je vodná para, a teda možnosť prevádzky aj v interiéri a fakt, že systém funguje tak dlho, kým máte vodík, pretože výmena tlakových fliaš je možná za prevádzky,“ doplnil Aleš Doucek.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.Mohlo by vás zaujímať

V Indii vypravili prvý solárny vlak na svete

V Indii vypravili prvý solárny vlak na svete

Solárne panely na streche vlaku majú produkovať energiu, ktorá sa bude uskladňovať v batériách. Nový umožní najväčším ázijským železniciam znížiť spotrebu nafty.

ÚRSO vlani vykonal o polovicu kontrol menej. Sťažností odberateľov ubudlo

ÚRSO vlani vykonal o polovicu kontrol menej. Sťažností odberateľov ubudlo

Regulačný úrad v minulom roku skontroloval 74 regulovaných subjektov. Vo väčšine prípadov odhalil porušenie pravidiel.

Odstúpenie USA od parížskej dohody nie je problém pre globálne otepľovanie

Odstúpenie USA od parížskej dohody nie je problém pre globálne otepľovanie

To, že Spojené štáty na čele s prezidentom Donaldom Trumpom odstúpili od parížskej klimatickej dohody vôbec nie je zásadný problém. Oveľa horšie je, že najmocnejší muž sveta neprišiel so žiadnou alternatívou v boji proti globálnemu otepľovaniu, myslí si známy ekológ Bjorn Lomborg.