Dvořák Hager & Partners
Dny teplárenství a energetiky
INNOGY

Centrálne vykurovanie prežije, ale musí sa zmeniť

CZT nie je prežitkom minulosti a má svoje opodstatnenie. Už to iba potvrdiť férovou súťažou o zákazníka.

Centrálne vykurovanie prežije, ale musí sa zmeniť

Foto: Fotolia

Centrálne vykurovanie pokrýva 54 % celkovej potreby tepla na Slovensku a okrem iného zásobuje vyše 1,8 milióna obyvateľov v 16-tisíc bytových domoch. Ak berieme do úvahy iba dodávku tepla do bytoviek, potom podiel CZT dosahuje zhruba 80 %.

Takýto vysoký podiel centrálnych zdrojov pri výrobe tepla je vysoko nad priemerom EÚ (159 %) a vyplýva z rozvinutej infraštruktúry v minulosti. V ostatných rokoch však objednané množstvo tepla cez CZT klesá. V priebehu štyroch rokov ide o zhruba 22-percentný pokles.

Súvisí to s celkovým trendom zatepľovania budov a realizovania ďalších úsporných opatrení na strane odberateľov, ako aj s miernejšimi zimami. Vplyv na nižšie objednávky má aj odpájanie sa odberateľov od systémov CZT a budovanie spravidla ekonomicky výhodnejších vlastných domových kotolní.

“Teplárenské nevoľníctvo”

Možno len odhadovať, ako veľký je vplyv jednotlivých faktorov. Avšak vzhľadom k tomu, že v roku 2014 si teplári v dôležitých zákonoch presadili výrazné sťaženie možnosti odberateľov odpojiť sa od centrálneho vykurovania, dopad rozvoja lokálnych kotolní na teplárenský biznis zjavne nie je zanedbateľný.

Práve toto zákonné zabetónovanie postavenia teplárenských spoločností na “trhu” vyvoláva nevôľu odberateľov, ktorí sa chcú sami rozhodnúť o spôsobe výroby a dodávky tepla. „Takto nastavené podmienky nielenže odporujú predstavám predkladateľov návrhu zákona o ekonomike založenej na liberálnych princípoch, ale bezpochyby odporujú aj dobrým mravom.”

“V slobodnej spoločnosti a právnom štáte je absurdné, aby akýkoľvek ekonomický subjekt svojím stanoviskom mohol vetovať vznik vlastnej konkurencie, či svojvoľne brániť v konaní nezaloženom na princípe podnikania,“ uviedli opoziční poslanci SaS a OĽaNO, ktorí sa už piaty krát pokúsia zmeniť “teplárenské nevoľníctvo”, vyplývajúce zo zákona o tepelnej energetike.

CZT prežije, no musí sa zmeniť

Že sa systémy CZT musia zmeniť a napredovať, aby si aspoň udržali svoj význam, si uvedomujú aj samotní teplári. “Úloha CZT sa musí trochu  zmeniť v porovnaní so súčasným systémom. Dnes fungujú ako výrobcovia tepla a dodávatelia tepla do domov. V budúcnosti budú tieto systémy fungovať ako integrátor v oblasti tepelnej energetiky a možno aj elektriny v danom mieste,“ myslí si Ivan Ďuďák, člen predstavenstva SZVT. 

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Elektrická dodávka Voltia bude doručovať zásielky v Londýne

Elektrická dodávka Voltia bude doručovať zásielky v Londýne

Prepravná spoločnosť si objednala 15 ľahkých nákladných elektromobilov, vychádzajúcich z vozidiel Nissan. Majú pomôcť pri znižovaní emisií v hlavnom meste.

Nemocnica v Dunajskej Strede ušetrí takmer polovicu nákladov na plyn

Nemocnica v Dunajskej Strede ušetrí takmer polovicu nákladov na plyn

Rozsiahla investícia do modernizácie vykurovania a vzduchotechniky by sa nemocnici mala vrátiť do 4,5 roka. Pozrite sa, vďaka akým opatreniam sa v zdravotníckom zariadení výrazne zvýšila energetická efektívnosť.

Erik Baláž: Za zlú štruktúru lesov zodpovedajú lesníci. Ťažba dreva sa musí obmedziť

Erik Baláž: Za zlú štruktúru lesov zodpovedajú lesníci. Ťažba dreva sa musí obmedziť

Lesníci pri zdôvodňovaní zvýšenej ťažby v slovenských lesoch zavádzajú. Les sa s kalamitou najlepšie vysporiada sám a bezzásahové zóny je nevyhnutné rozšíriť. Pre Energie-portal.sk to povedal ochranár Erik Baláž.