Dvořák Hager & Partners
INNOGY
Dny teplárenství a energetiky

Ako investovať do solárnych článkov cez bitcoin

Spoločnosť Sun Exchange umožňuje záujemcom o slnečnú energiu zakúpiť solárne bunky aj prostredníctvom digitálnej meny a vytvoriť pasívny príjem ich prenájmom.

Ako investovať do solárnych článkov cez bitcoin

Napriek tomu, že elektrina zo slnečnej energie patrí k najľahšie získateľným zdrojom, nie všade vo svete si ju ľudia môžu dovoliť a tiež tu existuje obmedzenie v počte slnečných dní. Keďže stále ide o pomerne nové riešenie výroby elektriny, financovanie tradičnými úverovými nástrojmi je tiež limitované.

Juhoafrický startup The Sun Exchange (“slnečná burza”) ponúka riešenie v podobe priameho úverovania. Na jednej strane stoja ľudia, organizácie alebo komunity so záujmom využívať lacnú elektrinu zo solárnej energie. Na strane druhej sú ľudia túžiaci podieľať sa na rozvoji tohto odvetvia, investovať do projektov fotovoltických panelov, hoci ich z rôznych dôvodov nemôžu sami priamo využívať.

Crowdfunding pre všetkých záujemcov

Zakladatelia globálnej platformy umožňujú investovať do solárnych projektov na základe crowdfundingu. V rámci neho sa predávajú konkrétne solárne články, ktoré sa po zakúpení stávajú vlastníctvom investorov. Tí ich prenajímajú subjektom využívajúcich takto vyrobenú elektrinu a inkasujú za to pravidelný príjem. Ten môže byť vyplácaný v závislosti od spôsobu vkladu aj cez digitálnu menu bitcoin.

Na rozdiel od iných spôsobov investovania do solárnej energie, burza umožňuje vstup aj s menšími vkladmi na úrovni solárnych článkov. Po tom, ako je projekt úspešne zafinancovaný, obdrží každý investor jedinečné číslo vzťahujúce sa na konkrétny solárny článok. Preto každý takýto článok možno ľahko lokalizovať a v prípade potreby aj fyzicky navštíviť.

Sun Exchange umožňuje investorom, ak sa tak rozhodnú, aj fyzické doručenie solárnych článkov po  uhradení nákladov za vyzdvihnutie a doručenie. V súčasnosti startup ponúka projekty solárnych panelov iba v Južnej Afrike, no plánuje expandovať aj na iné kontinenty s dostatkom slnečného svitu a vybudovať tak diverzifikované portfólio projektov.

Platby cez bitcoin

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné
Značky
solárne panely

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Prudký rast ceny polysilikónu môže zdražieť solárne panely

Prudký rast ceny polysilikónu môže zdražieť solárne panely

Výrobcov fotovoltických panelov tlačí nedostatok základnej suroviny. V Číne zatvorili niekoľko tovární na jej spracovanie, dovoz sa kvôli vysokému clu neoplatí.

Lesník: mediálny priestor ovládli ochranári. Zvýšená ťažba dreva má vysvetlenie

Lesník: mediálny priestor ovládli ochranári. Zvýšená ťažba dreva má vysvetlenie

Iniciatíva My sme les dostáva v médiách neadekvátny priestor, ochranári vo svojich tvrdeniach zavádzajú a lesníci nemajú šancu na obranu. V otvorenom liste to tvrdí bývalý riaditeľ štátneho podniku Lesy SR Igor Viszlai.

ÚRSO kritiku dodávateľov odmieta, regulácia trhové prostredie nenarušuje

ÚRSO kritiku dodávateľov odmieta, regulácia trhové prostredie nenarušuje

Spôsob cenovej regulácie podľa dodávateľov znižuje atraktivitu podnikania v dodávkach elektriny na Slovensku. Je to nezmysel, reaguje regulačný úrad.