Dvořák Hager & Partners
INNOGY
INNOGY

Aké zmeny čaká trh s vykurovaním v najbližších rokoch?

Analytici Delta-ee načrtli, čo bude hnacím motorom zmien a ich predpokladané dôsledky.

Aké zmeny čaká trh s vykurovaním v budúcnosti?

Foto: Fotolia

Trh s vykurovaním prechádza zmenami, rovnako ako celé odvetvie energetiky. Nové technológie a produkty prichádzajúce na trh menia prístup výrobcov a dodávateľov k zákazníkom.

Presadzujú sa nové biznis modely, ktoré zavádzajú najmä nové inovatívne firmy mimo tradičných energetických spoločností.

Nové vykurovacie systémy sú komplexnejšie...

“V ostatných rokoch môžeme pozorovať rýchly rozvoj v niektorých oblastiach technológií. Je to napríklad zvýšená účinnosť vykurovania, rozvoj palivových článkov, či príchod účinnejších produktov využívajúcich plyn,” tvrdí Lukas Bergmann, analytik Delta-ee.

Ďalším dôležitým faktorom je, že veci sa stávajú komplexnejšími. V súčasnosti sa už nepredávajú krabice, ale hovorí sa o systémoch. Nie je to už iba o nahradení predchádzajúceho plynového kotla novým. Technológie sa stávajú komplexnejšími a zároveň ľahšími.

“Na druhej strane táto komplexnosť predstavuje výzvu pre väčšinu inštalatérov. Existuje tu veľa priestoru na zlepšenie pokiaľ ide o nastavenie integrácie a spúšťania tejto technológie,” myslí si L. Bergmann.

… a drahšie, teda menej konkurencieschopné ako existujúce riešenia

Mnohé z týchto technológií však prinášajú vyššie počiatočné náklady pre zákazníkov a produkty majú problém byť konkurencieschopnými s existujúcimi zaužívanými systémami. Ako sa s tým vyrovnať?

“Súčasné riešenia nie sú ďalej udržateľné najmä z politického a environmentálneho hľadiska. Predpokladáme, že prostredie sa zmení najmä čo sa týka cien energií. Na druhej strane, keď tieto produkty dozrejú a dosiahnu hromadné používanie na viacerých trhoch, ich ceny klesnú v dôsledku masovej výroby,” nazdáva sa L. Bergmann.

Zákazníci sa stávajú viac požadovačnými, chcú väčší výber, viac informácií, lepšie služby. Mnohé firmy, najmä mimo energetického sektora, to začínajú vcelku úspešne ponúkať.

“Inštalatéri sa s týmto stretávajú stále viac a viac. Napríklad pri výmene sa zákazníci pýtajú na konkrétne značky výrobcov kotlov alebo špecifický typ produktu. Toto je určite nový trend, ktorý tu v minulosti neexistoval,” tvrdí Steven Ashurst, analytik Delta-ee.

Vysoké náklady pomáha prekonať prenájom vykurovacieho systému

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Poslednú tohtoročnú možnosť získať dotácie na OZE využilo 616 domácností

Poslednú tohtoročnú možnosť získať dotácie na OZE využilo 616 domácností

Poukážky na inštaláciu zariadení na výrobu tepla z obnoviteľných zdrojov energie (OZE) získalo v rámci projektu Zelená domácnostiam viac ako 600 domácnosti v mimobratislavských regiónoch. Išlo o posledné kolo projektu v tomto roku.

Energetickí odborári vyhlásili štrajkovú pohotovosť

Energetickí odborári vyhlásili štrajkovú pohotovosť

Odborári a zamestnávateľský zväz v sektore energetiky sa nezhodli na dodatku ku kolektívnej zmluve. Energeticko-Chemický odborový zväz ohlásil vstup do štrajkovej pohotovosti.

Uhlíková daň oberie podniky o miliardy na zisku

Uhlíková daň oberie podniky o miliardy na zisku

Politici prichádzajú na to, že zaviesť uhlíkovú daň nebude jednoduché. Parížska dohoda sa čoraz viac podobá na zdrap papiera a obchodovanie s emisiami je stále v troskách.