INNOGY
Dny teplárenství a energetiky
INNOGY

Aké zmeny čaká trh s vykurovaním v najbližších rokoch?

Analytici Delta-ee načrtli, čo bude hnacím motorom zmien a ich predpokladané dôsledky.

Aké zmeny čaká trh s vykurovaním v budúcnosti?

Foto: Fotolia

Trh s vykurovaním prechádza zmenami, rovnako ako celé odvetvie energetiky. Nové technológie a produkty prichádzajúce na trh menia prístup výrobcov a dodávateľov k zákazníkom.

Presadzujú sa nové biznis modely, ktoré zavádzajú najmä nové inovatívne firmy mimo tradičných energetických spoločností.

Nové vykurovacie systémy sú komplexnejšie...

“V ostatných rokoch môžeme pozorovať rýchly rozvoj v niektorých oblastiach technológií. Je to napríklad zvýšená účinnosť vykurovania, rozvoj palivových článkov, či príchod účinnejších produktov využívajúcich plyn,” tvrdí Lukas Bergmann, analytik Delta-ee.

Ďalším dôležitým faktorom je, že veci sa stávajú komplexnejšími. V súčasnosti sa už nepredávajú krabice, ale hovorí sa o systémoch. Nie je to už iba o nahradení predchádzajúceho plynového kotla novým. Technológie sa stávajú komplexnejšími a zároveň ľahšími.

“Na druhej strane táto komplexnosť predstavuje výzvu pre väčšinu inštalatérov. Existuje tu veľa priestoru na zlepšenie pokiaľ ide o nastavenie integrácie a spúšťania tejto technológie,” myslí si L. Bergmann.

… a drahšie, teda menej konkurencieschopné ako existujúce riešenia

Mnohé z týchto technológií však prinášajú vyššie počiatočné náklady pre zákazníkov a produkty majú problém byť konkurencieschopnými s existujúcimi zaužívanými systémami. Ako sa s tým vyrovnať?

“Súčasné riešenia nie sú ďalej udržateľné najmä z politického a environmentálneho hľadiska. Predpokladáme, že prostredie sa zmení najmä čo sa týka cien energií. Na druhej strane, keď tieto produkty dozrejú a dosiahnu hromadné používanie na viacerých trhoch, ich ceny klesnú v dôsledku masovej výroby,” nazdáva sa L. Bergmann.

Zákazníci sa stávajú viac požadovačnými, chcú väčší výber, viac informácií, lepšie služby. Mnohé firmy, najmä mimo energetického sektora, to začínajú vcelku úspešne ponúkať.

“Inštalatéri sa s týmto stretávajú stále viac a viac. Napríklad pri výmene sa zákazníci pýtajú na konkrétne značky výrobcov kotlov alebo špecifický typ produktu. Toto je určite nový trend, ktorý tu v minulosti neexistoval,” tvrdí Steven Ashurst, analytik Delta-ee.

Vysoké náklady pomáha prekonať prenájom vykurovacieho systému

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Elektrická dodávka Voltia bude doručovať zásielky v Londýne

Elektrická dodávka Voltia bude doručovať zásielky v Londýne

Prepravná spoločnosť si objednala 15 ľahkých nákladných elektromobilov, vychádzajúcich z vozidiel Nissan. Majú pomôcť pri znižovaní emisií v hlavnom meste.

Nemocnica v Dunajskej Strede ušetrí takmer polovicu nákladov na plyn

Nemocnica v Dunajskej Strede ušetrí takmer polovicu nákladov na plyn

Rozsiahla investícia do modernizácie vykurovania a vzduchotechniky by sa nemocnici mala vrátiť do 4,5 roka. Pozrite sa, vďaka akým opatreniam sa v zdravotníckom zariadení výrazne zvýšila energetická efektívnosť.

Erik Baláž: Za zlú štruktúru lesov zodpovedajú lesníci. Ťažba dreva sa musí obmedziť

Erik Baláž: Za zlú štruktúru lesov zodpovedajú lesníci. Ťažba dreva sa musí obmedziť

Lesníci pri zdôvodňovaní zvýšenej ťažby v slovenských lesoch zavádzajú. Les sa s kalamitou najlepšie vysporiada sám a bezzásahové zóny je nevyhnutné rozšíriť. Pre Energie-portal.sk to povedal ochranár Erik Baláž.